Wszyscy dobrze wiedzą, że każdy kontynent można odwiedzić… każdy oprócz Antarktydy. Panuje tam klimat, który nie pozwala na odwiedzanie tego miejsca. A czy jesteśmy ciekawi jak tam jest?
Co jakiś czas ktoś próbuje zbadać, przynajmniej w stopniu podstawowym, zakamarki Antarktydy. Wielu ludziom kojarzy się ona w pewnym stopniu z Grenlandią. „I tu, i tu jest zimno”, można powiedzieć. Jednakże to drugie miejsce można odwiedzić. Należy do Danii, mimo że znajduje się w zupełnie innym miejscu na świecie. Jest eksklawą, co oznacza, że należy do danego państwa, jednakowoż nie znajduje się na jego terytorium (przeciwieństwem eksklawy jest enklawa, której świetnym przykładem jest San Marino, które leży na terenie Włoch, jednakże jest oddzielnym państwem, podobnie jak Watykan, który, co prawda, znajduje się w Rzymie, lecz nie należy do Włoch).
Turystyka pozwala nam na wiele. Daje nam ogrom interesujących możliwości. Nie da się jednak ukryć, że są zakątki na świecie, które na zawsze pozostaną zagadką, a Antarktyda jest jednym z nich. Nawet wspaniały i szybki rozwój turystyki nie jest w stanie pokonać warunków klimatycznych.