PÓŁPASIEC – CIĘŻKA CHOROBA ZAKAŹNA

Półpasiec to bardzo poważna przypadłość, należąca do grupy chorób zakaźnych. Zapadają na nią głównie te osoby, które niegdyś chorowały na ospę. Przez długi okres czasu potrafi nie ujawniać się, natomiast po wielu latach jest w stanie uaktywnić się przybierając postać półpaśca.

Półpasiec, objawy: do pierwszych sygnałów należą objawy sugerujące Nam zupełnie inną chorobę, są to m. in.: podwyższona temperatura ciała, migreny, złe samopoczucie, wzmożona potliwość, cienie występujące pod oczami, ból gardła, rozdrażnienie, powiększone węzły chłonne, zaczerwienienie skóry, nadwrażliwość na dotyk, wysypka pojawiająca się wzdłuż przebiegu nerwu czuciowego – jest to podstawowy objaw choroby i on sugeruje poważny problem.

Wirus rozmnaża się w zastraszającym tempie. Na początku pojawia się uczucie tzw. mrowienia, występujące na całym ciele zawirusowanego człowieka. W dalszym stadium choroby zaczynają ukazywać się płaskie, czerwone plamy, które w późniejszym czasie stają się wypukłe. Tak właśnie tworzą się pęcherze wypełnione surowiczym płynem. Wysypka na ogół pojawia się na twarzy, przede wszystkim w koło oczu i uszu oraz w okolicach klatki piersiowej i tułowia. Zaraz po pęknięciu pęcherzyków tworzą się strupy. Choroba mija, rany goją się, plusem w całej chorobie jest fakt niewystępowania późniejszych blizn na miejscu pęcherzyków.

Nie lekceważmy pierwszych sygnałów. Ważne, by po zaobserwowaniu głównych objawów, niezwłocznie udać się po poradę do specjalisty. Właściwe leczenie to podstawa.