Budowę Palazzo Pitti rozpoczęto w drugiej połowie XV wieku na zlecenie Luca Pitti, ale dokończono go po jego śmierci w 1472 roku. Pałac został najprawdopodobniej zaprojektowany przez Filippo Brunelleschi (1377-1446) i zbudowany przez jego ucznia Luca Fancelli. Oryginalna konstrukcja o dwóch kondygnacjach powyżej parteru z pięcioma oknami na każdym piętrze, została zakupiona w 1550 roku przez żonę Cosimo I de ‚Medici, Eleonorę z Toledo, i stała się oficjalną rezydencją rodziny Wielkiego Księcia. Pałac został następnie rozbudowany; od 1560 ze wspaniałym dziedzińcem i dwoma bocznymi skrzydłami, zaprojektowany przez Bartolomeo Ammanati’ego (1511 – 1592) i kompletnie zmienionymi ogrodami. Za czasów Cosimo II de ‚Medici (zmarł 1621) zostało zapoczątkowane wyjście wraz z układem placu, przeprowadzone według projektów Giulio i Alfonso Parigi.

Fasada uzyskała wtedy swój obecny wygląd, z wyjątkiem dwóch wystających pawilonów, zbudowanych w ramach Domu Lotaryngii w pierwszej połowie XIX wieku przez G.M. Paoletti i P. Poccianti, również architektów pawilonu Meridiana znajdującego się na tyłach pałacu.

—–
Jednym z piękniejszych regionów Europy jest Skandynawia. W naszym serwisie e-skandynawia.pl znajdziesz sporo ciekawych i praktycznych informacji na temat tego obszaru.
—–

Większość wewnętrznej dekoracji Pitti została wykonana w XVII wieku przez Giovanniego da San Giovanni, Pietro da Cortona, Il Volterrano i Antona Domenico Gabbiani, z ważnymi, późniejszymi pracami Sebastiano Ricci (1659-1734). Pałac zamieszkiwało wielu członków rodziny. Pokoje po lewej stronie fasady były zarezerwowane dla wielkiego księcia, te po prawej stronie dla spadkobierców, a boczne skrzydła na pierwszym piętrze dla żon. Przednie pokoje na drugim piętrze zawierały dużą bibliotekę pałacową, a po bokach mieszkały dzieci. Na parterze po lewej stronie znajdowało się mieszkanie Wielkiego Księcia, była antresola zarezerwowane dla jego prywatnego użytku.

Dziś pałac i ogrody Boboli funkcjonują jako jedne z najważniejszych muzeów Florencji. Na pierwszym piętrze jest Galleria Palatina, na parterze i antresoli Muzeum Srebra („degli Argenti”) oraz na najwyższym piętrze znajduje się Galeria Sztuki Współczesnej. W osobnym Palazzina del Cavaliere na wyższych zboczach ogrodów Boboli jest Muzeum Porcelany, podczas gdy w Palazzina Meridiana można znaleźć Galerię Stroju.