Położony przy Piazza della Signiora, pałac rodziny Vecchio, to kolejny budynek zaprojektowany przez Arnolfo di Cambio stanowiący jeden z ważniejszych zabytków Florencji, a także jeden z najznamienitszych, jakie posiada Toskania. Budowę pałacu rozpoczęto w 1299 roku. Na przestrzeni trzech wieków pałac rozbudowywano i przebudowywano. Początkowo był on siedzibą republiki florenckiej, a następnie pełnił rolę ratusza.

Budynek jest w kształcie masywnego bloku, osadzony na planie czworokąta, posiada trzy kondygnacje, które wieńczą blanki ozdobione bardzo charakterystyczną, wysoką na 94 metry, wieżą z tarasem.
——
Jeśli planujesz urlop nad Bałtykiem sprawdź Świnoujście noclegi– zakwaterowanie na najwyższym poziomie w atrakcyjnych cenach!

Jeśli jednak bliższe są Ci bałkańskie klimaty, to wakacje w Bułgarii będą idealnym rozwiązaniem- bułgarski folklor i kuchnia na pewno Cię zauroczą.
——
Na dziedzińcu pałacu umieszczono fontannę, szerokie schody prowadzą do Izby Pięciuset, w której po wypędzeniu Medyceuszy przeprowadzano zgromadzenia Naczelnej Rady Ludowej. Sala zaprojektowana przez Il Cronaca pod koniec XV wieku miała być ozdobiona freskami dwóch wspaniałych artystów- Michał Anioł i Leonardo da Vinci otrzymali zlecenia na wykonanie malowideł ściennych. Niestety, ich projekty nigdy nie zostały zrealizowane. Ostatecznie ściany ozdobiły dzieła Giorgo Vasari, a wystrój sali został uzupełniony marmurowymi rzeźbami, między innymi autorstwa Michała Anioła i Vincenza de’Rossi.

Pałac Vecchio

Wśród wielu wspaniałych sal warto zwrócić uwagę na niewielki gabinet Franciszka I Medyceusza, salę Klemensa VII, Salę Lilii i Salę Audiencyjną, które zachwycają wspaniałym wystrojem wnętrz. Ciekawe są także biura Machiavellego i Sala delle Carte, którą zdobią XVI-wieczne mapy.