Coraz więcej ludzi interesuje się sportami siłowymi. Szczególnie dotyczy to młodych chłopców, jednakże również wiele dziewcząt przejawia ostatnimi czasy zainteresowanie tego typu aktywnością fizyczną.
Badanie kliniczne już dawno temu udowodniły, że regularny i rozsądny trening siłowy jest w stanie bardzo pozytywnie wpłynąć na nasz organizm. Pomijam już tutaj kwestię przyrostów siły i wytrzymałości mięśniowej. Jednakże jest pewna grupa mięśni, które często się zaniedbuje, a mianowicie mięśnie kapturowe.
Jest to popularna w kręgach kulturystycznych nazwa na mięsień czworoboczny, który znajduje się na górnej części naszych pleców. Jak sugeruje jego fachowa nazwa, ma on kształt czworoboku. Jego zadaniem jest podźwiganie barku ku górze oraz zbliżanie łopatki do kręgosłupa. Dodatkowo pozwala nam w niektórych sytuacjach na opuszczenie stawu ramiennego. Ćwiczeniami, w których ten mięsień uczestniczy są przede wszystkim różne formy wyciskania żołnierskiego.
Mięsień czworoboczny zasilają trzy główne tętnice, a mianowicie potyliczna, nadłopatkowa oraz poprzeczna. Pewną rolę odgrywają tutaj również tętnice międzyżebrowe.
To już chyba wszystko, co najważniejsze w tematyce mięśni kapturowych. Jeśli ktoś miałby jakieś pytania, zapraszam do sekcji komentarzy.