Korytarz Vasari to kilometrowy pasaż, który łączy Galerię Uffizi z Palazzo Pitti. Obecnie korytarz nadal stanowi łącznik pomiędzy tymi dwoma budynkami, ale stanowi jednocześnie małe muzeum, odrębne od słynnej Galerii Uffizi.

Wejście do korytarza znajduje się na pierwszym piętrze w Galerii Uffizi za nieoznakowanymi drzwiami. Prawdopodobnie większość osób odwiedzających Uffizi nawet nie wie, że za niepozornymi drzwiami znajduje się niezwykły skarb.

Korytarz Vasari jest obecnie zamknięty dla szerszej publiczności – może być odwiedzany tylko wyłącznie po rezerwacji wycieczki z przewodnikiem, organizowanej przez stowarzyszenia, agencje lub pracowników samego Muzeum.
Po wejściu do Korytarza Vasari ma się wrażenie wejścia w inny wymiar, ponieważ atmosfera tutaj jest spokojna i cicha, prawie nierealna i zupełnie inna od reszty galerii.

Prace prezentowane w muzeum są eksponowane według wytycznych wydanych w 1973 roku przez ostatniego dyrektora Galerii Uffizi. Kolekcja grafik pokazywana na ścianach korytarza to głównie prace z XVI i XVII wieku, jak również specjalna i unikalna kolekcja autoportretów artystów, w tym dzieł Andrea del Sarto czy Chagalla. Kolekcja jest jedną z najbardziej kompletnych w całej Europie, rozpoczął ją kardynał Leopoldo de ‚Medici w XVII wieku.

Dlatego też spędzając wakacje w innej części słonecznej Italii, warto zdecydować się na wypożyczenie samochodu, a że wynajem samochodu Włochy oferują na każdym lotnisku w i każdej popularniejszej miejscowości turystycznej, to nie powinno być problemu ze znalezieniem odpowiedniego pojazdu.

Po zrobieniu zaledwie kilku metrów odwiedzający dociera do obszaru, który został poważnie uszkodzony przez atak terrorystyczny wykonany na zlecenie włoskiej mafii w 1993 roku. W nocy, 26 maja 1993 r doszło do eksplozji samochodu pełnego materiałów wybuchowych, który stał obok Torre dei Pulci, między Via Lambertesca i via de ‚Georgofili. 5 osób zginęło, wiele innych zostało rannych, a kilka domów zostało poważnie uszkodzonych, w tym tej części Galerii Uffizi i Korytarza Vasari. W korytarzu kilka dzieł sztuki zostało zniszczonych przez wybuch. Obrazy te, nawet bardzo uszkodzone, zostały umieszczone z powrotem w ich pierwotnym miejscu, aby służyć jako przypomnienie strasznego ataku.

Tym co zachwyca, oprócz wspaniałych dzieł sztuki na wystawie, to lokalizacja Korytarza Vasari, która daje możliwość przejścia przez niektóre z najpiękniejszych obszarów centrum Florencji, spacerując nad głowami innych osób. Jednym z głównych celów początkowej budowy Korytarza dla rodziny Medici była możliwość swobodnego i bezpiecznego przemieszczania się z ich domu w Palazzo Pitti do Palazzo Vecchio, siedziby rządu.
—–
Komfortowe i do tego tanie noclegi Bułgaria proponuje turystom w swoich najlepszych kurortach.
—–

Centralna część korytarza, która przechodzi na Ponte Vecchio to najpiękniejszy panoramiczny punkt widokowy. Dokładnie w połowie drogi na Ponte Vecchio, Benito Mussolini w 1939 roku kazał powiększyć małe okna w korytarzu tak, by mógł podziwiać wspaniałe panoramy nad Arno. Okna miały być gotowe do oficjalnej wizyty Adolfa Hitlera do Florencji: Mówi się, że był on pod takim wrażeniem tej wspaniałej panoramy na Ponte Vecchio, że kazał ocalić most podczas niemieckiego bombardowania w czasie II wojny światowej, kiedy Niemcy rozpoczęli odwrót z Florencji. Wszystkie inne mosty we Florencji zostały zniszczone. Dalej jest widok na kościół Santa Felicita. Po lewej stronie, w kierunku Palazzo Pitti jest duże okno (dziś pokryte kratą) na balkon, który wychodzi bezpośrednio do kościoła. Stąd Medici uczestniczyli we mszy.
Wycieczka kończy się obok słynnej Groty Buontalenti wewnątrz Ogrodów Boboli.